X Niedziela zwykła – 10 czerwiec 2018 r.

1.  Dziś ulicami Lublina przejdzie Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Dziękuję, że żyję”. Rozpocznie go Msza św. o godz. 1500 na placu przed kościołem akademickim KUL. O godz. 1600 marsz wyruszy w kierunku Placu Zamkowego, zaś o godz. 1715 rozpocznie się tam piknik rodzinny.

2.  We wtorek 12 czerwca w liturgii wspominamy błogosławionych męczenników II wojny światowej. W gronie stu ośmiu męczenników jest pięciu naszych współbraci kapucynów. Spośród tej grupy trzej byli mieszkańcami naszego klasztoru lubelskiego. Ojciec Henryk Krzysztofik sprawował urząd gwardiana i rektora seminarium. Ojciec Florian Stępniak był studentem Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, zaś brat Fidelis Chojnacki był klerykiem seminarium. Zachęcamy do modlitwy za wstawiennictwem naszych błogosławionych współbraci. W tym dniu po Mszy św. o godz. 1900,w ramach czci oddawanej Matce Bożej Fatimskiej zapraszamy do modlitewnego wielbienie Maryi z różańcem w ręku.

3.  W środę przypada święto Antoniego z Padwy – głównego patrona miasta Lublina. Po Mszy św. o godz. 900 zapraszamy na nabożeństwo fatimskie.

4.  W dniach 7-9 czerwca w Janowie Podlaskim i Siedlcach obradowało 379. Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski. Przyjęto Program Duszpasterski na lata 2019-2022, którego tematem będzie „Eucharystia – źródło, szczyt i misja Kościoła”. Na trzy kolejne lata realizacji programu zostały wyznaczone tematy: „Eucharystia – tajemnica wyznawana”, „Eucharystia – tajemnica celebrowana”, „Eucharystia – wezwanie do świętowania i apostolatu”.

Biskupi zapoznali się ze stanem przygotowań do Światowych Dni Młodzieży, które odbędą się w styczniu 2019 r. w Panamie. Chęć udziału w tym wydarzeniu zgłosiło blisko 3500 młodych Polaków, którzy będą najliczniejszą grupą z krajów europejskich.

Pasterze podkreślili konieczność przyspieszenia działań wykluczających ryzyko wykorzystania seksualnego dzieci i młodzieży. Ich ochrona to zadanie nie tylko dla Kościoła. Księża biskupi widzą potrzebę zbudowania narodowej strategii ochrony dzieci i młodzieży. Apelują do rodziców i nauczycieli o czujność w zakresie ochrony dzieci i młodzieży przed demoralizacją. Wszystkich niepokoją wiadomości o dramatach spowodowanych używaniem narkotyków i dopalaczy, jak również to, że w placówkach oświatowych i miejscach wypoczynku może dochodzić do promowania aborcyjnych środków wczesnoporonnych.

Zebranie Plenarne Konferencji Episkopatu Polski zatwierdziło Podstawę Programową Katechezy. Jest to dokument, który uwzględnia nowy system edukacji szkolnej i wyznacza kierunek dla katechezy Kościoła katolickiego w Polsce na najbliższe lata.

5.  Szczerze dziękujemy za złożone ofiary oraz za wszelkie oznaki życzliwości. Pamiętamy o Was w naszej codziennej modlitwie.

Komentowanie jest wyłączone