III Niedziela zwykła, 26 styczeń 2014 r.

1. We wtorek 28 stycznia zapraszamy na nabożeństwo z modlitwą uzdrowienia. Spotkanie rozpocznie się o godz. 18.00 modlitwą różańcową, po której o godz. 19.00 będzie odprawiona Msza Święta. Po zakończeniu Eucharystii kontynuowana będzie modlitwa o uzdrowienia.

2. W tym tygodniu przypada I sobota miesiąca. Istotą tego dnia i nabożeństwa z nim związanego jest wynagrodzenie za grzechy popełnione przeciwko Bogu i Niepokalanemu Sercu Najświętszej Maryi Panny. Warto pamiętać, że w 1946 r. Episkopat Polski zatwierdził oficjalnie nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca. Biskupi oddali też Polskę Niepokalanemu Sercu Maryi. Była to wielka modlitwa milionowej rzeszy pielgrzymów u stóp Jasnogórskiej Matki, o której ówczesna prasa piała: „Naród raz jeszcze zawarł przymierze z Bogiem”.

3. W najbliższą niedzielę 2 lutego obchodzimy święto Ofiarowania Pańskiego, które w tradycji polskiej nazwane jest świętem Matki Bożej Gromnicznej. Z gromnicą wiąże się wiele podań, przenikniętych miłością i ufnością do Bożej Opiekunki. Zapalony płomień gromnicy zwiastuje zgodę i miłość w rodzinie, chroni przed letnimi burzami i piorunami. Światło gromnicy ma chronić przed atakami dzikich zwierząt, zwłaszcza wilków. Znany jest obraz Piotra Stachiewicza przedstawiający pokrytą śniegiem i pogrążoną we śnie wieś, do której zbliża się stado wygłodniałych wilków. Pomiędzy domami, w jasnej szacie kroczy Maryja i gromnicą odgania wilki. Dzisiaj także, jak złe wilki, chcą nas opanować duchy ciemności. Waśnie rodzinne i narodowe, nałogi, brutalność, kłamstwo i niesprawiedliwość czynią wielkie spustoszenie. U Maryi mamy szukać wsparcia, ufając również, że Matka Boża przeprowadzi nas przez bramę śmierci ze światłem gromnicy w ręku. Prosimy, aby na liturgię przynieść świece, które będą poświęcone podczas Mszy św. Dzień ten jest również świętem patronalnym osób konsekrowanych.

4. Zachęcamy do nabycia w zakrystii i czytania prasy katolickiej. W ostatnim numerze tygodnika „Niedziela”, znajdują się rozważania i refleksje wokół tajemnicy duszy bł. Jana Pawła II. W najbliższym czasie ukaże się książka: Jestem bardzo w rękach Bożych, będąca zbiorem osobistych notatek, ukazujących czterdzieści lat niezwykłej duchowej drogi Karola Wojtyły-Jana Pawła II.

„Gość niedzielny” zachęca do lektury ciekawych felietonów. Możemy przeczytać m.in. o tym, że: Zdrowa nauka jest najlepszym lekarstwem na chore teorie. Interesujący jest wywiad z ks. Rafałem Jarosiewiczem, który ostatnio stał się popularny w mediach, występując ze swoim „konfesjonałem na kółkach”.

5. Serdecznie dziękujemy za Waszą życzliwość, wsparcie duchowe i materialne. W naszych zakonnych modlitwach pamiętamy o Was. Prosimy w nich o obfite łaski i błogosławieństwo dla Waszych rodzin.

Komentowanie jest wyłączone