Franciszkański Zakon Świeckich

Franciszkański Zakon Świeckich – Wspólnota Porcjunkula

Miłość nie jest kochana – wołał 800 lat temu św. Franciszek wędrując po uliczkach Asyżu. I dziś moglibyśmy tak wołać po ulicach miast i drogach wiosek.

Co możemy zrobić, by choć trochę przyczynić się do tego, by Miłość, Chrystus i drugi człowiek, w którym On jest, był kochany?

Takim sposobem na pogłębienie swojej relacji z Bogiem i Maryją, na ciągłą formację i nawracanie każdego dnia od nowa, uczenie się odpowiadania na Bożą Miłość własnym życiem, jest droga wg Reguły św. Franciszka, we Wspólnocie III Zakonu.

Święty Franciszek z Asyżu, średniowieczny mistyk, swoim pokornym życiem, oddanym Jezusowi i Maryi, pociągnął ku sobie i nadal pociąga wielu, którzy pragną iść za nim i naśladować go. Wielką czcią otaczał też Świętego Michała Archanioła. Obok I zakonu męskiego i II zakonu żeńskiego, założył III zakon, do którego należeli ludzie różnych stanów i godności m.in. królowie, księżniczki, jak np. św. Ludwik IX, św. Elżbieta Węgierska, generałowie, jak gen. Józef Haller, papieże jak Pius IX, Leon XIII, św. Jan XXIII, św. Paweł VI, kardynałowie, jak bł. Stefan Wyszyński, ale i służące jak: bł. Aniela Salawa, patronka Franciszkańskiego Zakonu Świeckich ( III Zakonu) w Polsce.

Zaproszenie

Obecna nazwa Franciszkańskiego Zakonu Świeckich została przyjęta po II Soborze Watykańskim.

Nasza Wspólnota FZŚ przy klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Lublinie przy Krakowskim Przedmieściu 42 w dniu 16 listopada 2019 r. obchodziła stulecie istnienia. Wspólnota liczy ok. 100 osób, sióstr i braci. Zróżnicowana wiekowo, realizuje swoje powołanie zakonne, żyjąc w świecie, wypełniając codzienne obowiązki świeckiego życia.

Opiekunem grupy jest o. Grzegorz Jóźwiak OFMCap

Członkami Franciszkańskiego Zakonu Świeckich mogą zostać katolicy ochrzczeni, którzy przyjęli sakrament bierzmowania i ukończyli 18 rok życia, ludzie stanu wolnego (panny, kawalerowie, wdowy i wdowcy), żyjący w związkach małżeńskich sakramentalnych, a także osoby duchowne: klerycy, księża, biskupi.

Kiedy i gdzie się spotykamy

Nasza Wspólnota Franciszkańskiego Zakonu Świeckich Porcjunkula spotyka się w kościele w każdy poniedziałek na modlitwie o godz. 15.00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego, Msza św. o 15.30, po Eucharystii – Koronka do Siedmiu Radości NMP w kaplicy adoracji, a także w każdą ostatnią niedzielę miesiąca. Rozpoczynamy Mszą św. w intencji członków FZŚ jak i ich rodzin o godz. 13.00. Po Eucharystii udajemy się do Sali Tercjarskiej na braterskie spotkanie.

Sala Tercjarska znajduje się przy klasztorze. Wejście przez dużą metalową bramę od strony ul. Krakowskie Przedmieście.

FZŚ Porcjunkula przy klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Lublinie serdecznie zaprasza osoby, które pragną dążyć do świętości poprzez naśladowanie św. Franciszka.

Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów, ul. Krakowskie Przedmieście 42, 20-002 Lublin

 

Komentowanie jest wyłączone