Pielgrzymki

Pielgrzymka do Kazachstanu i Uzbekistanu

Nur-Sultan – Alzhir – Ałmaty – Medeu – Shymbulak – Kanion Szaryński – Taszkent – Buchara – Samarkanda – Nur-Sultan

Pielgrzymka do Kazachstanu to wyprawa do Środkowej Azji, 9-ego co do wielkości państwa świata, zamieszkałego przez 18,5 mln osób. Większość stanowią rdzenni Kazachowie, wywodzący się od wczesnych plemion tureckich, zamieszkujących rozległe stepy. Mieszkają tu ponadto przedstawiciele około 150 różnych narodowości. Tak bogata mieszanka jest wynikiem inwazji Rosji w XIX w., oraz przymusowych przesiedleń w czasach Związku Radzieckiego. Współcześnie kraj stara się ugruntować własną tożsamość a jednocześnie otwierać na dobre relacje z Rosją, Chinami i krajami Unii Europejskiej. Zorganizowane w Astanie Expo 2017 dowiodło siły, rozmachu i ambicji władz. Większość mieszkańców to muzułmanie sunnici, na drugim miejscu wyznawcy prawosławia. Mieszkający tu katolicy, w liczbie ok. 190 tys., są potomkami przesiedleńców lat 30-tych oraz zesłańców II wojny światowej, w większości pochodzenia polskiego. Sąsiedni 33,5 mln Uzbekistan, położony na żyznych równinach, ograniczony przez łańcuch gór Tienszan również imponuje rozmiarami. Rozpiętość granic na linii wschód-zachód to aż 1900 km. Kraj rolniczo-pasterski, światowy leader w produkcji bawełny, wydobyciu złota, miedzi, uranu i gazu. Uzbekistan położony na „Jedwabnym Szlaku”, od starożytności posiadał dostęp do egzotycznych towarów i rozległej wiedzy. W XIX w. poszczególne chanaty zagarnęła carska Rosja. Wpływ myśli sowieckiej na uzbeckie społeczeństwo i krajobraz jest ciągle widoczny. 3 tys. katolików są w większości potomkami polskich zesłańców. Na styku kontynentów i cywilizacji z pewnością spotkamy ludzi życzliwych i gościnnych, chcących otworzyć swoje serce i ukazać piękno ojczystej ziemi.

PROGRAM:

Dzień 1 (piątek)
Godz. 20.30 – zbiórka na lotnisku Okęcie, w terminalu odlotów międzynarodowych. Godz. 23.00 wylot do Kazachstanu (lot trwa 4 h45 min).

Dzień 2 (sobota)
Ok. godz. 07:45 przylot do Nur-Sultan. Przejazd do miasta (16 km). Śniadanie w lokalnej restauracji. Nur-Sultan – 1,1 mln stolica i drugie, co do wielkości miasto w Kazachstanie, nad rzeką Iszym. Pod nazwą Astana do 21.03.2019 r., zmienioną przez Parlament na Nur-Sultan, na cześć byłego prezydenta Nursułtana Nazarbajewa. Założone w 1830 r. przez Rosjan jako twierdza Akmolińsk. W czasach stalinowskich pełniło rolę centrum masowych przesiedleń do łagrów oraz zaopatrzenia radzieckiego frontu. W 1998 r. przeniesiono tu stolicę. W 2017 r. Astana gościła Expo. Zwiedzanie: Katedra MB Nieustającej Pomocy, Bulwar Nurzhol – nowoczesny deptak, z parkami i fontannami, otoczony futurystyczną architekturą. Muzeum Prezydenta, z kopią „Złotego Człowieka”- figurą sakijskiego wojownika, znalezioną w 1970 roku. Wieża Bayterek – symbol z kazachskiej legendy o drzewie życia, na szczycie 105 m wieży znajduje się punkt widokowy. Meczet Hazret Sultan – największy w Środkowej Azji. Pałac Pokoju i Zgody w kształcie piramidy. Centrum Nazarbayeva – gmach biblioteki w kształcie wielkiego oka, zwróconego
w niebo. W trakcie programu obiad, zakwaterowanie w hotelu i krótki odpoczynek. Kolacja w tradycyjnej restauracji kazachskiej. Nocleg.

Dzień 3 (niedziela)
Śniadanie. Przejazd (40 km) do Akmoły/Malinovki – zwiedzanie: Muzeum Gułagu AŁŻIR. AŁŻIR – „Akmoliński Łagier Żon Zdrajców Ojczyzny” działający w l. 1937-1946. Więziono tu wyłącznie kobiety i dzieci „kułaków” z terenów Kresów Wschodnich, włączonych do ZSRS, którzy mężowie i ojcowie nie chcieli poddać się kolektywizacji. Otwarte w 2007 r. z inicjatywy Prezydenta Nazarbajewa Muzeum zachowuje pamięć o ofiarach sowieckiego systemu. Ścianę Memoriału wypełnia lista 7250 imion więźniarek, 62 narodowości; archiwa wymieniają 173 osoby polskiego pochodzenia. Łuk Smutku otacza osiem kamiennych obelisków, w tym jeden obelisk poświęcony Polkom. Pomniki „desperacji i bezsilności” oraz „walki o przetrwanie i nadziei”. Wagon do transportu więźniów, odtworzony barak. Według wspomnień więźniarek, mimo ciężkich warunków i ostrych zim, kobiety otrzymywały pomoc od ubogiej ludności kazachskiej. Powrót do Nur-Sultan na obiad. Msza św.
w Katedrze oraz dalszy ciąg zwiedzania: Plac Niepodległości z pomnikiem Kazach Eli; Pałac Niepodległości; Khan Shatyr „Namiot Chana”- centrum rozrywkowo-handlowe, notowane w Księdze Guinness’a i tygodniku Forbes. Kolacja w lokalnej restauracji. Powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 4 (poniedziałek)
Wczesne śniadanie (godz. 05.00). Transfer na lotnisko. Lot do Ałmaty (1215 km) 09:00-10.40. Spotkanie z lokalnym przewodnikiem. Ałmaty – ponad 2 mln, największe miasto i do 1998 r. stolica kraju, położone na wys. 700 m n.p.m., u stóp gór Zailijski Ałatau, blisko granicy z Kirgistanem. Główny ośrodek naukowy, kulturowy i przemysłowy Kazachstanu. Przejazd do Medeu (30 km), ośrodka sportowego z gigantycznym lodowiskiem, spełniającym wysokie standardy, na którym trenują i biją rekordy gwiazdy światowego łyżwiarstwa. Przejazd kolejką gondolową do górskiego kurortu Shymbulak na wys. 2260 m n.p.m.. Powrót do Ałmaty. Panoramiczny objazd miasta: Pomnik Złotego Wojownika na Placu Republiki, Gmach Opery i Baletu, Park Panfiłowa z pomnikiem poświęconym 28 żołnierzom, z oddziału piechoty z Ałmaty, którzy zginęli walcząc z Niemcami pod Moskwą. Katedra Zenkova – Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego, wzniesiony z drewna bez użycia gwoździ. Przetrwał silne trzęsienie ziemi w 1910 roku. Msza św. w Kościele św. Trójcy. W trakcie programu obiad i kolacja. Nocleg.

Dzień 5 (wtorek).
Śniadanie. Całodzienna wycieczka z Ałmaty do Kanionu Szaryńskiego (220 km w 1 stronę/ok. 3 godz.). Kanion, po którego dnie płynie z gór Tienszanu rzeka Szaryn (427 km), stanowi część Parku Narodowego Szaryn, utworzonego w 2004 roku. Długi na ok. 150 km, głęboki na 100-300 m, szeroki na 20-130 m, porównywany jest do Kanionu Kolorado w USA. Przez ponad 12 milionów lat wiatr, woda i piasek wyrzeźbiły
w skałach piaskowca bajkowe formy oraz wydobyły bogactwo kolorów, od pomarańczu, przez czerwień, po głębokie brązy. Dolina rzeki jest ostoją bogatej fauny i flory, rośnie tu endemiczny jesion sogdyjski. Wędrówka przez najpiękniejsze odcinki kanionu zwany „Doliną Zamków”
z ciekawymi formacjami skalnymi, zdjęcia. Piknik (lunch boxy) w Eco Parku. Wyjazd powrotny do hotelu w Ałmaty. Kolacja. Nocleg.

Dzień 6 (środa)
Śniadanie. Przejazd na lotnisko w Ałmaty i lot do Uzbekistanu do Taszkentu (830 km) 12.15/12:50. Przylot, spotkanie z przewodnikiem, obiad. Taszkent – „kamienna cytadela”, 2,5 mln stolica Uzbekistanu, nad rzeką Chirchik, 455 m n.p.m.. W 2009 r. świętował 2200 lat istnienia. Zwiedzanie: Plac Niepodległości, Plac Timura i Opery, przejazd słynnym taszkenckim metro, jednym z najpiękniejszych na świecie, otwartym w 1977 roku. Kompleks Meczetu Khast Imam – religijne centrum Taszkientu, główna siedziba władz duchowych muzułmanów. Powstało przy grobowcu Imama Hazrati, jednego z pierwszych głosicieli Koranu. Tutejsza biblioteka przechowuje unikatowy egzemplarz Koranu w wersji Kalifa Osmana z VIII w. Kompleks znajduje się na starym mieście, w sąsiedztwie starych domów z wikliny i gliny, które doznały trzęsienia ziemi w 1966 roku. Bazar Chorsu – jeden z najstarszych w Środkowej Azji, orientalny targ z pamiątkami, ceramiką, owocami, warzywami, bakaliami i końską kiełbasą. Medresa Kukeldash z XVI wieku. Katedra Najświętszego Serca Jezusa, tzw. „polski kościół”. Pomnik Polaków zmarłych w Uzbekistanie w 1942 r. W okolicach Taszkentu stacjonowała Armia Andersa. Kolacja. Przejazd do hotelu w Taszkencie, nocleg.

Dzień 7 (czwartek)
Wczesne śniadanie. Taszkent. Przejazd ekspresowym pociągiem „Afrosiab” do Buchary (570 km) 07:30/11:17). Buchara – perła na Jedwabnym Szlaku, stare miasto z 140 zabytkami architektury wpisane na Listę UNESCO. Przeżyło rozkwit za panowania irańskich Samanidów IX-X w., będąc stolicą, centrum religijnym, handlowym, naukowym, działał tu m.in. lekarz i filozof Awicenna; następnie jako siedziba emiratu Buchary, pod protektoratem rosyjskim. W 1920 roku zdobyta przez sowietów i włączona do nowo powstającej Republiki Uzbekistanu. Obiad. Przejazd do Kościoła św. Andrzeja Apostoła. Zwiedzanie: Chor Minor – barwna medresa z czterema minaretami, kompleks Lyabi-Khauz, jeden z najpiękniejszych kompleksów architektonicznych w mieście, składający się z medres: Nodir-Divan-beghi (XVII w.), Kukeldash (XVI w.), Khonako (XVII w.), meczet Magoki-attari (XII-XVI w.) – najstarszy w Azji Środkowej, bazary kopułowe: Toki-Sarrofon, Teplak Furushon. Kolacja w XVII w. medresie połączona z tradycyjnym uzbeckim show. Powrót do hotelu na nocleg.

Dzień 8 (piątek)
Śniadanie. Bukhara. Przejazd do Kościoła św. Andrzeja Apostoła. Zwiedzanie miasta. Bazar Tim Abdulla Khan – znany z fabryk i sprzedaży dywanów, Bazar Toki Zargaron – znany z produkcji i sprzedaży biżuterii, ceramiki, pamiątek, Kompleks Poi-Kalyan z minaretem Kalyan – symbolem miasta, Medresy Ulugbek z XV w. i Abdulasis Chan z XVII w., Cytadela Ark – ufortyfikowana rezydencja emirów Buchary, imponujące wysokie na 20 m mury otaczają teren ok. 4 ha, niegdyś centrum władzy, dyplomacji, nauki; zniszczona przez Armię Czerwoną
w 1920 r., współcześnie twierdzę zrekonstruowano, Bolo-Khauz – meczet piątkowy, Mauzoleum Ismaela Samaniego IX-X w. – arcydzieło architektury, posiadające ciekawą dekorację ścienną, jedno z najstarszych mauzoleów muzułmańskich, przyciągające historyków, znawców sztuki i turystów z całego świata, Chasma-Ayub Shrine -„źródło Hioba”związane z biblijnym prorokiem Hiobem, który podczas suszy sprawił cud i wytrysło źródło krystalicznej wody, istniejące do dzisiaj. W trakcie programu obiad i kolacja. Powrót do hotelu, nocleg.

Dzień 9 (sobota)
Śniadanie. Bukhara. Przejazd autokarem do Samarkandy (280 km), po przyjeździe obiad w lokalnej restauracji. Samarkanda – jedno z najstarszych i najpiękniejszych miast świata, wpisane na Listę UNESCO, ważny punkt na „Jedwabnym Szlaku”, przetrwało podbój Aleksandra Macedońskiego, inwazję arabską, najazd Czyngis-Chana czy zdobycie przez Tamerlana. Kultura Samarkandy rozwijała się i łączyła w całość akcenty irańskie, hinduskie, mongolskie z elementami świata Zachodu. Przejazd do Kościoła św. Jana Chrzciciela. Zwiedzanie: Mauzoleum Emira Timura (groby Tamerlana, jego potomków, żon oraz faworyt, XVI w.). Sarkofag Tamerlana strzegła wyryta po arabsku groźba, że ten kto zakłóci spokój zmarłego, zostanie pokonany przez wroga straszniejszego niż on. Nazajutrz, po tym jak radzieccy antropolodzy otworzyli sarkofag, 22 czerwca 1941 r. hitlerowskie Niemcy zaatakowały Związek Radziecki. Plac Registanu, otoczony przez trzy medresy (islamskie szkoły koraniczne), których fasady, wieże i kopuły pokrywają misterne wzory z nutą granatu i szmaragdu. Kolacja. Przejazd do hotelu, nocleg.

Dzień 10 (niedziela)
Śniadanie. Samarkanda. Przejazd do Kościoła św. Jana Chrzciciela. Zwiedzanie: gigantyczny Meczet Bibi-Khanum, Bazar Siab – jedno z najstarszych targowisk w mieście, z owocami, orzechami, słodyczami, chałwą, przyprawami, 17 rodzajami tradycyjnego chleba; nekropolia Shaki-Zinda i kompleks mauzoleów (XI-XIX w.), Młyn Papierniczy Meros – bracia Mukhtarov odtworzyli antyczną technikę produkcji papieru z kory morwowej. W VIII w. w Samarkandzie, powstała pierwsza fabryka papieru poza Chinami, na podstawie receptury wyjawionej przez chińskich jeńców. Kopiowanie chińskiej oraz wypracowanie własnej techniki sprawiło, że papier z Samarkandy (z bawełny, jedwabiu, z kory morwy) ze względu na swoją delikatność, gęstość i trwałość zyskał popularność w krajach arabskich i w Europie. Po południu przejazd autokarem do Taszkentu (350 km). W trakcie zwiedzania obiad. Po przyjeździe do hotelu w Taszkencie zakwaterowanie, kolacja, nocleg.

Dzień 11 (poniedziałek)
Śniadanie. Taszkent. Transfer na międzynarodowe lotnisko. Wylot do Kazachstanu (1600 km) do Nur-Sultan 10:20/13:20. Przejazd do miasta. Obiad. Przejazd do Katedry MB Nieustającej Pomocy. Po południu zwiedzanie: Nur Alem – jeden z przebojowych pawilonów wystawy Expo 2017. Charakterystycznym jest kształt budynku – szklana kula o średnicy 80 m. Na parterze zwiedzający mogą zapoznać się z historią, kulturą, tradycjami Kazachstanu. Wewnątrz kuli znajduje się Muzeum Energii Przyszłości. Kilka poziomów muzeum, połączonych windami, jest dedykowane różnym źródłom pozyskiwania energii. Panoramiczny widok z platformy widokowej. Pożegnalna kolacja w restauracji. Nocleg.

Dzień 12 (wtorek)
Śniadanie. Nur-Sultan. Przejazd na lotnisko. Wylot do Warszawy o 13:00. Lot trwa 5 godzin 15 min. Przylot do Warszawy o 14:15.

Cena: 2600 zł + 1650 euro/os. grupa min. 18 os.

Termin: 22.05 – 02.06.2020 r. /12 dni/

Cena zawiera opłaty za:

 • bilety lotnicze: Warszawa-Nur-Sultan-Warszawa, opłaty lotniskowe, (bagaż podręczny 8 kg, bagaż główny 23 kg)
 • bilety lotnicze: Nur-Sultan-Ałmaty, Ałmaty-Taszkent, Taszkent-Nur-Sultan, opłaty lotniskowe, (bagaż podręczny 8 kg, bagaż główny 20 kg),
 • bilety kolejowe: Taszkent – Buchara w klasie ekonomicznej,
 • zakwaterowanie: 10 noclegów w hotelach 4/3, pokoje 2-os z łazienkami;
 • wyżywienie: 3 x dziennie: śniadania (podawane w hotelach), obiady i kolacje (w restauracjach, lub lunch-boxy), wg programu,
 • przejazdy i transfery klimatyzowanym autokarem lub minibusem wg programu,
 • opiekę polskojęzycznego pilota-przewodnika, opiekę angielskojęzycznych przewodników w Kazachstanie i Uzbekistanie,
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów wg programu, kolejkę w Medeu wg programu,
 • ubezpieczenie: KL 30000 €, NNW 15000 zł, bagażu 2000 zł, – składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny, – zestaw tour guide.

Cena nie zawiera:

 • dojazdu na/z lotnisko/a Okęcie, – napoi do posiłków, – dopłaty do pokoju 1-osobowego 315 euro,
 • napiwków dla lokalnych przewodników i kierowców 25 euro/os, – wydatków osobistych i innych świadczeń, nieopisanych w programie,
 • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji ok. 350 zł/os (polisa powinna być wykupiona do 7 dni od umowy-zgłoszenia lub pierwszej wpłaty),
 • ubezpieczenia od kosztów rezygnacji z powodu choroby przewlekłej ok. 350 zł/os (polisa powinna być wykupiona do 7 dni j.w.)
 • ubezpieczenia za objęcie następstw chorób przewlekłych i nowotworowych ok. 160 zł/os (cena zależy od wieku i kursu euro).

ZIEMIA  ŚWIĘTA

Śladami naszego Odkupiciela

(8 dni – samolotowo-autokarowa)

Pielgrzymka do Ziemi Świętej jest jedyną w swoim rodzaju. To ziemia umiłowana
i wybrana przez Boga. Ziemia, gdzie zrodziła się Ewangelia, w której tkwią korzenie naszej wiary. Nawiedzenie sanktuariów związanych z ziemskim życiem Jezusa, Maryi i Apostołów, to powrót do kolebki wiary chrześcijańskiej i rodzącego się Kościoła. To mozaika ludzi wyznających religię mojżeszową, muzułmańską i chrześcijańską. Jest wyrazem solidarności
z franciszkanami – opiekunami Miejsc Świętych oraz z lokalnym Kościołem w Jerozolimie.

1 dzień: WARSZAWA – TEL AWIW

Spotkanie pielgrzymów na lotnisku Okęcie w Warszawie o godz. 7.10. Dojazd na lotnisko we własnym zakresie. Odlot do Izraela o godz. 10.10. Lądowanie w Tel Awiwie o godz. 14.50. Zakwaterowanie w Betlejem.

2 dzień: JEROZOLIMA

Jerozolima. Sanktuaria na Górze Oliwnej: Wniebowstąpienie, „Pater Noster”. Panorama Jerozolimy, Ogród Oliwny, bazylika Agonii, Grób Maryi. Mur Płaczu. Góra Syjon: Wieczernik i kościół Zaśnięcia NMP, kościół św. Piotra „in Gallicantu”.

3 dzień: BETLEJEM

Pole Pasterzy. Betlejem. Grota i bazylika Narodzenia, kościół św. Katarzyny, Grota Mleczna. Ain Karem. Sanktuarium Nawiedzenia i Narodzenia św. Jana Chrzciciela.

4 dzień: JEROZOLIMA

Jerozolima. Kościół św. Anny i sadzawka Betesda, kaplica Biczowania i Włożenia Krzyża. Nabożeństwo Drogi Krzyżowej ulicami Starej Jerozolimy. Zwiedzanie bazyliki Grobu
i Kalwarii. Czas na zakupy i indywidualną modlitwę w bazylice Grobu.

5 dzień: PUSTYNIA JUDZKA

Przejazd przez Pustynię Judzką. Panorama klasztoru św. Jerzego w Wadi Qelt. Jerycho – panorama Góry Kuszenia i sykomora. Rzeka Jordan – odnowienie przyrzeczeń Chrztu świętego. Kąpiel w Morzu Martwym. Zakwaterowanie w Nazarecie.

6 dzień: JEZIORO GALILEJSKIE

Góra Ośmiu Błogosławieństw. Tabgha: Kościół Rozmnożenia Chleba i Prymatu św. Piotra. Kafarnaum – „Miasto Jezusa”. Płynięcie statkiem po Jeziorze Galilejskim. Nazaret. Po kolacji udział w międzynarodowej modlitwie różańcowej i procesji ze świecami.

7 dzień: GÓRA TABOR

Góra Tabor. Kana Galilejska – sanktuarium Pierwszego Cudu Pana Jezusa. Nazaret. Grota
i bazylika Zwiastowania NMP, Nazaret z czasów Jezusa, kościół św. Józefa.

8 dzień: TEL AWIW – WARSZAWA

Akko – spacer do portu. Jafa – kościół św. Piotra. Odlot do kraju o godz. 18.30. Lądowanie
w Warszawie o godz. 21.20 i zakończenie pielgrzymki.
• Codziennie odprawiana jest Msza święta
• Organizatorzy zastrzegają sobie możliwość zmian w programie
• Przewodnikiem grupy jest osoba duchowna z Polski
• Kapłani zabierają albę i białą stułę

TERMIN PIELGRZYMKI

9-16 września 2019 roku

CENA PIELGRZYMKI

1800 zł i 590 USD (dopłata za pokój jednoosobowy wynosi 250 USD)
oraz 100 USD (płatne na miejscu)

Osoby przewlekle chore zobowiązane są do wykupienia dodatkowego ubezpieczenia, którego koszt wynosi 100 zł

ORGANIZATORZY  ZAPEWNIAJĄ

 przelot samolotem na trasie Warszawa-Tel Awiw i Tel Awiw-Warszawa
 pełne wyżywienie (śniadanie, obiad i kolacja)
 zakwaterowanie w hotelach (pokoje 2 lub 3 osobowe z łazienką)
 autokar do dyspozycji grupy, przewodnika po miejscach świętych, system nagłaśniający
 wszystkie bilety wstępu, taksówkę na Górę Tabor, statek po Jeziorze Galilejskim
 ubezpieczenie, przewodnik-śpiewnik, znak grupy, certyfikat pielgrzyma

Dokumenty do pobrania:

 1.  Warunki uczestnictwa
 2.  Karta zgłoszenia
 3.  Izrael 9-16 2019r.

BLIŻSZE INFORMACJE

Fundacja Komisariat Ziemi Świętej

ul. Reformacka 4, 31-012 Kraków tel. 12-421-68-06; kom. 666-398-214
www.terrasancta.pl e-mail: biuro@terrasancta.pl

biuro czynne: od poniedziałku do piątku: 9:00-16:45

 

BIURO PODRÓŻY “OLIMP”
Józef Mrozowicz
ul. Kościelna 5 lok. 4
20-307 LUBLIN, Poland
tel./fax: 0048-81-743-76-28
Nr wpisu do rejestru: 168

Pielgrzymka do Fatimy

na 13 października i 102 rocznicę objawień Matki Bożej Fatimskiej

Trasa: Fatima – Valinhos – Aljustrel – Tomar – Coimbra – Batalha – Alcobaça – Nazare – Ortiga – Lizbona

w terminie: 11 – 18 października 2019 r. /8 dni – samolotem/
Program:
01/ – Warszawa – zbiórka o godz. 12.45 w terminalu odlotów międzynarodowych lotniska Okęcie, wylot o 15:10
do Portugalii – przylot do Lizbony ok. 18:25 – przejazd do Fatimy – kolacja – Wieczorne Nabożeństwa – nocleg
02/ – Fatima – śniadanie – udział w oficjalnym programie obchodów Rocznicy Objawień Maryjnych 13 października:
Msza św. Międzynarodowa w Sanktuarium, Procesja Adeus – obiad – wolny czas – kolacja – Różaniec – nocleg
03/ – Fatima – śniadanie – Valinhos – Droga Krzyżowa, Skała Anioła, wieś Aljustrel – domy rodzinne pastuszków:
Hiacynty, Franciszka i Łucji Maryi w Fatimie – obiad – po południu zwiedzanie: Mur Berliński, Bazylika MB
Różańcowej, groby pastuszków, Kaplica Objawień, Bazylika św. Trójcy – kolacja – Procesja Światła – nocleg
04/ – Fatima – śniadanie – przejazd do Tomar – zwiedzanie: Klasztor Zakonu Rycerzy Chrystusa z XIV-XVI w.,
zabytek z listy UNESCO, ogrody, okno manuelińskie, dziedzińce – powrót na obiad – po południu przejazd do
Coimbry – zwiedzanie: Kościół Santa Clara Nova z grobem św. Elżbiety Portugalskiej, Memoriał Siostry Łucji
dos Santos, Katedra, stare miasto z wąskimi i stromymi uliczkami – powrót – kolacja – Procesja Światła – nocleg
05/ – Fatima – śniadanie – przejazd na Szlak Maryjny do Batalha – zwiedzanie: Klasztor MB Zwycięskiej – przejazd
do Alcobaça – zwiedzanie: Kościół i Klasztor Cystersów związany z historią Inês de Castro i Piotra Okrutnego,
przejazd na obiad do Nazaré – najpiękniejszego kurortu w Portugalii i położonego na skarpie Sanktuarium MB
z Nazaretu – wolny czas na spacery na plaży nad Oceanem Atlantyckim – powrót do Fatimy – kolacja – nocleg
06/ – Fatima – śniadanie – przejazd do Ortiga – zwiedzanie: Sanktuarium Nossa Senhora da Ortiga – w miejscu
objawienia Maryi w 1758 r. miejscowej pasterce – przejazd do Lizbony – zwiedzanie: Torre de Belem, Kościół
Hieronimitów, Most 25 kwietnia, Narodowe Sanktuarium Chrystusa Króla, obiad, po południu przejazd do
Parque das Naçoes, przejazd widokową kolejką kabinową wzdłuż Tagu – przejazd do hotelu – kolacja – nocleg
07/ – Lizbona – śniadanie – zwiedzanie pieszo: Kościół św. Antoniego, Katedra, Praça do Comercio, Baixa – obiad –
Rossio, dla chętnych zwiedzanie Muzeum Archeologiczne w ruinach Klasztoru Karmelitów – kolacja – nocleg
08/ – Lizbona – śniadanie – transfer na lotnisko – wylot ok. 09:35 – przylot do Warszawy o godz.14:25.

Cena: 1900 zł + 600 euro/os (grupa min. 30 os.)

Cena obejmuje opłaty za:
– przelot samolotem Warszawa – Lizbona – Warszawa, opłaty lotniskowe,
– przejazd w Portugalii autokarem z klimatyzacją wg programu,
– zakwaterowanie: 7 noclegów w hotelach ***, pokoje 2 i 3 osobowe z łazienkami,
– 3 posiłki dziennie: 7 śniadań, 7 kolacji, 6 obiadów, od kolacji w pierwszym dniu do śniadania w ostatnim dniu,
– ubezpieczenie KL (20.000 euro), NW (15.000 zł) i bagażu (1000 zł),
– bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, przewodników lokalnych,
– składka na obowiązkowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny,
– opiekę pilota, – zestaw słuchawkowy tour guide,

Cena nie obejmuje opłat za:
– dojazd i powrót autokarem na/z lotnisko/a w Warszawie,
– napoje do obiadokolacji,
– ubezpieczenia od kosztów rezygnacji (ok. 135 zł/os), od rezygnacji z powodu choroby przewlekłej (ok. 200 zł/os),
– ubezpieczenia od następstw chorób przewlekłych (ok. 75 zł/os), opcjonalnie, dla chętnych,
– dopłata do pokoju 1 os. 130 euro/os,
– napiwki dla kierowcy portugalskiego.

UWAGA: Pilot nie oprowadza wewnątrz zwiedzanych obiektów.
Program jest ramowy i może ulegać drobnym zmianom w zależności od godzin lotów.

Przy zapisie zaliczka 1000 zł/os do 25.04.2019 r. lub do wyczerpania miejsc, decyduje kolejność zgłoszeń poparta terminową wpłatą, kolejna wpłata 600 euro/os do 31.07.2019, dopłata 900 zł/os do 15.09.2019.
Bank PKO BP S.A. I Oddz. Lublin, nr konta złotówkowego 57 1020 3147 0000 8402 0092 3144,

Dokumenty do pobrania:

 1.  RODO
 2.  Zgłoszenie
 3.  Fatima 11-18.10.2019

Komentowanie jest wyłączone